א ב ג ד ה ו ז
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

לוחות היישוב

גמ"ח ע"ש חנה פערל מורגנשטרן הי"ד להשאלת משאבות חלב - לפרטים דינה לבנשטין
דרוש שומר ביום ראשון
מכירת מטפחות ובגדים-קולקציית אביב מבית אביה ששון
מתארגן בישוב חוג הורים בגישת שפר
נעלי גזית מגיעים אלינו לנריה

רפואה

שמש – צדקה ומרפא בכנפיה – אבל לא רק!

לשמש תפקיד חשוב בבריאות האדם. בעזרת קרניה הגוף מייצר ויטאמין D, החיוני לקליטת הסידן בעצמות, ובכך לתרום לחיזוקן. בעבר היתה מחלת הרככת נפוצה בילדי צפון אירופה, שם החורף ארוך והחשיפה לשמש מועטה. בעשרות השנים האחרונות ניתנו לילדים תוספות של ויטאמין D, בתרופה או על ידי בליעת שמן דגים, כדי למנוע מחלה זו.

בשנים האחרונות בוצעו מחקרים שבהם עקבו אחרי עשרות אלפי נשים במשך למעלה מעשר שנים, והתברר שויטאמין D עשוי למלא תפקיד גם במניעת סרטן וסכרת סוג 2.

אך אותן קרני שמש, קרני UV המועילות כל כך לעצמות, ואולי גם למערכות אחרות בגופנו, עלולות גם להזיק. שיזוף, כוויות, קמטים ואף סרטן עור נגרמים על ידי קרניים אלו. הוכח שסרטן העור נמצא בשכיחות גבוהה במדינות בהן האוכלוסיה בהירה יותר והחשיפה לשמש גדולה יותר, למשל באוסטרליה.

בעור ישנו חומר הנקרא מלנין, והוא המשפיע על צבע העור. מלנין בכמות גדולה נמצא אצל כהי עור, בכמות מעטה אצל בהירים, ובכלל חסר אצל לבקנים. חומר זה חוסם את קרני הUV , ולכן כהי עור חשופים פחות לסרטן עור. מאידך חוסר ויטאמין D נפוץ אצלם יותר.

כמו תמיד, התרופה היעילה ביותר היא מניעה: לא לשהות בשמש בשעות הקרינה החזקה, בעיקר בהירי העור שבינינו, מעשר בבוקר ועד 2 אחר הצוהריים, להגן על העור בביגוד מתאים, ואם נמצאים בשמש להשתמש בקרמים מסנני קרינה.

ד"ר בת-שבע הרשקוביץ